אורלי פינקלמן

הדברים שיפתיעו אתכם ביוון, חלק ב: חמש הפתעות בדרכים

כמה יוון גדולה ומהם האתגרים המצפים לנו בכבישים? את הפוסט הזה אני מקדישה לדרכים היווניות ולנוסעים בהן.

כמה יוון גדולה? הרבה יותר ממה שאתם מסוגלים לדמיין, אלא אם כבר ביקרתם בה וחוויתם את גודלה המפתיע. אולי משום שהיא כה קרובה אלינו, אולי משום שאנחנו לא מסתכלים במפות ברזולוציה הנכונה, אנחנו נוטים להיכשל בהערכת זמני הנסיעה בארץ היפהפיה הזאת או לחשוש מפני הנהיגה בה. את הפוסט הזה אני מקדישה לדרכים היווניות ולנוסעים בהן.

1) ההיפך ממה שציפיתם: קל לנהוג ביוון.

הכבישים טובים והיוונים נהגים טובים ואדיבים.
כשאתם באתונה, קצת יותר קשה להבחין בכך, אבל מחוץ לעיר, בדרכים צדדיות, תופתעו לגלות את האדיבות היוונית. אולי תגלו אותה כשתיכנסו לכפר הררי שהדרכים בו צרות, אולי במקרה יעמוד שם רכב שיחסום את הדרך, ואולי תבחינו שלא תעבור דקה עד שבעל הרכב יבוא ויזיז אותו וכל זה מתרחש בשקט ובשלווה, ואף אחד אינו צופר. או אולי תיסעו בדרך צרה ומולכם יגיע רכב, אם הוא יווני הוא ייסע ברוורס ויפנה עבורכם את הדרך. בקיצור, ביוון נהגו כמו יוונים ותגיעו בשלום.

2) הדרך ארוכה ומתפתלת.

שמונים אחוזים (!) משטחה של יוון הם הרים, כאשר למעלה מ-20 מפסגותיהם מתנשאות לגובה העולה על 2,500 מ'. תוסיפו לכך את העובדה שיוון גדולה בשטחה פי שישה ממדינת ישראל. אלה סדרי גודל שאנחנו לא מכירים בארצנו היפה. הדרכים, לפיכך, הן גם ארוכות וגם מפותלות, הרבה יותר ממה שאנחנו מסוגלים להעריך. טיפ: קחו את משך הזמן שגוגל מעריך שיקח לכם להגיע ממקום למקום, הוסיפו 30-50% ותקבלו את הזמן הריאלי. בעיקר כי תזדקקו לעצירות מדי פעם. עם זאת, הכבישים כאמור טובים ברוב המקומות, היוונים נהגים טובים ואדיבים, כך שאל לכם לחשוש מנהיגה ברחבי יוון.

3) ניווט: שתי חדשות טובות ושתיים קצת פחות.

טובה: מפות גוגל עובדות מצויין ברוב המכריע של הכבישים. כל עוד אתם על כבישי האספלט, אין סיבה שהניווט שלכם לא יעבוד.
פחות טובה: בכבישים צדדיים במיוחד, לעיתים קרובות תמצאו את עצמכם ללא קליטה. הפתרון: מומלץ בחום לתכנן מסלולים יומיים מבעוד מועד ולהוריד אותם לאוף ליין, כדי שלעולם לא תמצאו את עצמכם אבודים ונבוכים.
עוד אחת פחות טובה: השילוט, בחלק מהמקומות, יהיה רק ביוונית.
והנה באה עוד אחת טובה: כל אדם שתשאלו בדרך יכוון אתכם ליעדכם ברצון רב. אגלה לכם סוד: כך עושים גם היוונים כשאינם בטוחים לאן לנסוע, הם לעולם אינם מתביישים לבקש עזרה.

4) שירותים בצד הדרך.

לאורך הדרכים המהירות, תבחינו מדי פעם בשלט המודיע כי בעוד כמה מאות מטרים יעמדו לרשותכם שירותים. כשתגיעו למקום, תבחינו בביתן לא גדול ולידו חניה נוחה, אלו הם השירותים שהיוונים מתחזקים בצידי הדרכים כדי להקל על העוברים בדרך. אל תהססו להשתמש בהם, ברוב המקרים הם נקיים במידה משביעת רצון ולרוב הם גם יהיו ההזדמנות היחידה שלכם לעצור במקום מסודר. לעומת הדרכים המהירות, הדרכים הצדדיות עוברות לרוב בתוך הכפרים ושם תוכלו לעצור בכל בית קפה ולהשתמש בשירותים, אחרי שרכשתם משהו כמובן. אלה הרי אינם שירותים ציבוריים.

5) ההוצאה שלא צפיתם: כבישי אגרה.

בכבישים המהירים ביוון תופתעו לגלות תחנות לתשלום אגרת מעבר בדרך. הנסיעה בכבישים המהירים עשויה לעלות כמה עשרות יורו בכל פעם. אפשר להימנע מהכבישים האלה אבל מאחר שהדרכים גם ככה ארוכות, לא בטוחה שאני ממליצה לעשות זאת (אלא אם יש סיבה טובה לרדת מהכביש המהיר). כמה טיפים למעבר מהיר:
(א) אפשר לשלם באשראי באמצעות הטלפון. עם זאת, זה בדיוק המקום להיפטר ממטבעות, לכן כדאי לשמור קופסה קטנה שלהם במקום נגיש באוטו.
(ב) בכל תחנה כזאת, כוונו את עצמכם לעמדה שמעליה יש שלט מואר עם תמונה של אדם משלם במטבעות. העמדות שאינן מסומנות כך מיועדות לבעלי מינויים קבועים.
(ג) כשתתקרבו לעמדה תראו שלט קטן יותר שמודיע מה הסכום שעליכם להכין. שלמו, קבלו קבלה וסעו לשלום.
*
ועד שנתראה, שתהיה דרך צלחה – קאלו טקסידי – καλό ταξίδι!
הטיולים הקרובים בהדרכתי ביוון, בגאורגיה, בנורווגיה ועוד

טיולים בעולם

ניתן גם להיעזר בי לתכנון טיולים עצמאיים ביוון

סוד הטיול המושלם: תכנון טיולים ליוון

 

לשתף זה חלק מהכיף
תוכן עניינים

אהבת? יש לי עוד סיפורים מעניינים.

כך תבחרו מסעדה שתשמח אתכם ביוון

איך לבחור מסעדה ביוון שתהיה מעל ומעבר לציפיות שלכם? יש לי כלל שאני מקפידה עליו בכל הטיולים שלי: הכל מדהים ושום דבר לא חובה. ביטויים

יש טיולים והרצאות שמתמלאים עוד לפני שאני מספיקה להגיד "קלימרה".

שווה להירשם לניוזלטר שלי.
דילוג לתוכן