אורלי פינקלמן

הים אותו הים והבוזוקי אותו הבוזוקי – המוזיקה היוונית ואנחנו

לכל מי שרוצה להבין טוב יותר את האהבה שלנו הישראלים למוסיקה היוונית: צלילה אל תהפוכות פוליטיות, חברתיות והיסטוריות שכולנו מכירים ולא ידענו שהיה להן תפקיד כה חשוב בהבאת המוסיקה היוונית למעמדה יוצא הדופן בישראל.

 

יש בה, במוזיקה היוונית, משהו שקוסם לנו, הישראלים.

עד כדי כך קוסם, שבשום מדינה בעולם השירים היווניים לא התקבלו באהבה כה גדולה כמו אצלנו.

בהרצאה שישולבו בה קטעי שירים ביוונית, יחד עם שירים עבריים שמקורם יווני, אדבר על קווי הדמיון בין ההיסטוריה של יוון המודרנית להיסטוריה של מדינת ישראל, על אירועים היסטוריים שעיצבו את פני החברה, על התפקיד אותו מילאה המוזיקה היוונית בתמורות שחלו בטעם הישראלי, ועל מהפכים תרבותיים שקרו בשתי המדינות.

במהלך ההרצאה ישולבו קטעי מוזיקה מוכרים יותר ופחות, ונוכל להבין סוף סוף מה זה רבטיקו ולמה רוב המוזיקה היוונית שאנחנו שומעים היום היא משהו אחר לגמרי, למרות שהושפעה ממנו עמוקות.

מה עוד תקבלו ממני בהרצאה

  • אספר לכם על הדמיון המדהים בין תהליכים דומים שהתרחשו, גם ביוון וגם בישראל, ובהם תרבות שוליים הפכה לתרבות מרכזית.
  • נדבר על התפקיד אותו שיחקה האידיאולוגיה הלאומית בקביעת הטעם המוסיקלי המקובל, הן ביוון והן בישראל.
  • נבין מהו תפקידה של המוסיקה היוונית בתמורות שחלו בטעם הישראלי, ואיך הפכה המוזיקה המזרחית לכל כך מרכזית בחיינו.
  • נדבר על מקורות ההשראה של גדולי המוזיקאים היוונים, וכמובן גם לאלה של מוזיקאים שהשפעתם על התפתחות הזמר העברי היתה עמוקה במיוחד.
  • אשמיע לכם שירים ביוונית שפתאום יצלצלו לכם מוכרים, בזכות העיבודים העבריים שזכו להם.

פרטים טכניים ומידע נוסף

  • ההרצאה כוללת קטעי מוסיקה וסרטים.
  • להרצאה נדרשים מסך ומקרן, או חיבור לטלוויזיה גדולה, וכן חיבור לרמקולים.
  • משך ההרצאה שעה וחצי.
  • ההרצאה מתאימה מאוד לחוגי בית, מועדונים, מתנ"סים ובתי דיור מוגן, ולכל שוחרי ושוחרות התרבות באשר הם.

הרצאה זו היא חלק מ"יוון – הטרילוגיה המודרנית"

הרצאות נוספות בסדרה:

קולנוע: "מסע פנורמי – טיול מהסרטים ביוון"
ספרות: "ת'סלוניקי – היופי הנסתר בין שכחה לזכרון".

 

הצופים מפרגנים (וגם הצופות)

אורלי יקרה, איזה ערב נעים וטעים רקחת עבורינו. ההרצאה היתה מעניינת ומרתקת, שבנויה נדבך על גבי נדבך מידע רב על העולם המוסיקלי היווני - ים תיכוני - ישראלי. הצלחת לרתק את כל הנוכחות ולא הורגש כלל איך הזמן עבר. התקרובת היתה טעימה, מגוונת, מתאימה לכלל סוגי האכלנים. בקיצור, כיף של ערב. תודה רבה!!
דלית
היה ערב מקסים , את מהממת העברת את ההרצאה בצורה הכי טובה ויפה 🩷תודה🌸
לידיה
ישבנו כ- 30 חברים בדירה וצפינו באורלי הנפלאה טווה ביד אמן את החוטים המקשרים בין יוון וישראל, שתי המדינות לחופי הים התיכון, שחולקות תהליכים היסטוריים דומים. האזנו לקטעי מוסיקה, מוכרים יותר או פחות, והבנו את המהפך שעברה המוסיקה היוונית העממית מהשוליים אל המרכז התרבותי של שתי המדינות. אורלי חלקה אתנו את הידע הרב שלה בתולדות יוון, העתיקה והחדשה, בתרבות ובעיקר במוסיקה. "הים אותו ים, והבוזוקי אותו בוזוקי"... הבטנו דרך החלונות הגדולים אל הים הנשקף מהם ולרגע ראינו באופק את יוון. נו, טוב, הרגשנו קצת יוון. תודה, אורלי!
יעל
הרצאה חכמה ומעולה, עם הרבה תובנות והקבלות מעניינות. כל הכבוד לראייה הרחבה המוסיקלית והשורשים שלה. הרצאה מרתקת.
ג'ק
הייתה הרצאה מרתקת! אורלי עתירת ידע על ההיסטוריה ועל תרבות יוון! כמי ששורשיה יוונים משני הצדדים, הרגשתי שאורלי מעשירה אותי בידע חווייתי מעמיק נוסף! תודה על ההרצאה החווייתית הקסומה!!!
שילה
הרצאה נפלאה, חבל שנגמרה.... תענוג
רבקה
הרצאה מעולה, קולחת, מעניינת, מחדשת, פשוט מושלם!
דוד
היתה הרצאה מאלפת ומאוד מעניינת. לאורלי יש ידע רחב מאוד, ותענוג לשמוע אותה. תודה רבה!!!
נעמה
הרצאה מאוד מעניינת. תודה! נשמח לעוד
אירית
מאלפת! לקחת אותי למסע מופלא
רחל
הנאה צרופה... נהנית כל פעם מחדש ומתפעלת מהידע הרב ויכולת הגשה המרתקת של אורלי.
מירית
הרצאה מאד מעניינת, אהבתי מאד את ההתייחסות למוזיקה היוונית במקביל לשינויים ההיסטוריים שחלו ביוון, ואת ההשוואה לשינוי בהתייחסות הממסד למוסיקת השוליים ביוון ובישראל.
אביבה
הרצאה מצוינת. אורלי היא ללא ספק אשה מאד אינטליגנטית ובעלת ידע נרחב, וההרצאה בונה תזה מעניינת לגבי השפעת המוזיקה היוונית בישראל. כמו כן אופן העברת ההרצאה בשילוב מוזיקה היה טוב.
אבנר
פשוט תענוג. הרצאה מעניינת, בונה מסגרת ועושה סדר. אורלי הייתה נהדרת, שפה עשירה ידע והבנה גדולה.
ויקי
אורלי מביאה איתה ידע ועומק ומעבירה את הכל בנעימות המיוחדת לה. את האהבה שיש לה ליוון אי אפשר שלא להרגיש. התוכן של ההרצאה היה נהדר, מרתק וסוחף. מאוד מומלץ ומעורר מחשבה.
מירב
הייתי בהרצאתה המרתקת של אורלי בנושא המוסיקה היוונית והקשר בינה לבין המוסיקה המזרחית-ים תיכונית, שהתפתחה פה. הקשר, שכנראה, בלתי ניתן לניתוק, נבנה כל-כך יפה וברור וע״י אינספור הדגמות של אורלי. הרצאה מעניינת ומרתקת, שרק גורמת להתאהב במוסיקה היוונית ולהבין את התפתחותו של הזרם הזה במוסיקה הישראלית, שמתנגן היום כמעט בכל מקום ומושר על ידי כולנו ולצד שירת הכאב והגעגועים, מרבה שמחה בלב.
שרון
הרצאה נהדרת! מרתקת, סוחפת, אורלי היא סטורי טלר מחוננת - נהניתי מאד!
פזית
אורלי בעלת ידע רב בנושא, העבירה את ההרצאה באוירה נעימה ובדרך חווייתית המתובלת במוזיקה טובה נשמח להפגש בעוד הרצאות של אורלי פינקלמן, ישר כח 🌹
מירי
הרצאה מעניינת, שמשלבת הנאה ממוזיקה יוונית למידע חדש ומעוררת מחשבה. מועברת על ידי אורלי פינקלמן, שבקיאה בתרבות ובהיסטוריה היוונית ומעבירה את ההרצאה בצורה קולחת ואנרגטית. נהנינו מאד.
מרב
הרצאה מעולה! אורלי הובילה אותנו בין סיפורים מרתקים, שהאירו את המוסיקה באור חדש לגמרי. הידע שלה עמוק והדרך בה היא משלבת אותו בסיפורים, מסקרנת ומעניינת במיוחד. מומלץ בחום.
יעל
נהניתי מאוד:-) הייתה הרצאה מרתקת ומעולה!!! אורלי מדהימה בידע שלה ונעימה מאוד!! אמשיך לעקוב ולחפש הרצאות נוספות שלה
סימה
הגעתי עם ציפיות להרצאה על מוזיקה ויצאתי עם שיעור מאלף על החוט המקשר בין תרבות, היסטוריה ומוסיקה. והחוט המקשר בין ישראל ליוון. כל זאת עם הגשה מקצועית ביותר ומעוררת עיניין של אורלי. עושה חשק לעוד. מומלץ ביותר
שאול
היי אורלי הוקסמתי אתמול מההרצאה שלך על המוסיקה היוונית... התפתחותה ביוון והשפעותיה על המוסיקה בישראל . את מעבירה את ההרצאה בהתלהבות עם תשוקה גדולה ואהבת למוזיקה היוונית ועם ידע רב. היה מעניין מאוד ומרתק... תענוג גדול ממליצה בחום
רעיה
אחרי הנסיעה להידרה עם אורלי חיכיתי להזדמנות נוספת להנות מהידע הרב שלה ומהדרך שבה היא מספרת ומרצה על יוון. השנה החלטתי לפנק את עצמי ליום הולדתי והזמנתי את אורלי להרצאה פרטית לחברות שלי. מי שלא שמע הפסיד, היה ערב מהנה המון ידע שהועבר בהרצאה קולחת ומעניינת. אורלי תודה!
תמר
אורלי הינה מומחית ייחודית בתחומי ההיסטוריה, הגיאוגרפיה והתרבות היוונית לדורותיה. זכינו בין השאר לחוות טיול ביוון בהדרכתה הכה נעימה ועשירה בתובנות, אך שמענו גם הרצאה עם דגשים מרתקים על המוסיקה היוונית לדורותיה וההקשרים שלה עם החברה והתרבות היוונית. וכל זאת מתוך ידע מרשים וחדירה מרתקת לעולם היווני ותוך תקשורת נעימה ומפרה עם החברים המאזינים, ועם סרטונים מעניינים כדוגמאות לנאמר.
ארז
אורלי אהובה כל כך נהנתי ממך ההרצאה הייתה מרתקת בנית אותה באופן מדוייק גם מבחינה היסטורית כרונולוגית וגם מהאופן שבו הבאת את האמת שרוב הציבור מעדיף לשכוח, לקחת אותי למסע היסטורי חברתי. תודה רבה שהזמנת אותי ותודה לעצמי שיכולתי להגיע.
רותי
אגיע אליכם בשמחה לארגון או לחוגי בית.
להזמנת ההרצאה ניתן לפנות באחת מהדרכים הבאות:
אפשר גם לשמוע אותי בהרצאות הפתוחות לקהל הרחב

הרצאות נוספות

יש טיולים והרצאות שמתמלאים עוד לפני שאני מספיקה להגיד "קלימרה".

שווה להירשם לניוזלטר שלי.
דילוג לתוכן