ת'סלוניקי – מטלטלה אנושית ליופי מהפנט

חדש! העיר, שסדרה של דרמות וטרגדיות בלתי נתפסות שינו את פניה לחלוטין בתוך פחות מחצי מאה, היא היום עיר תוססת ומסבירת פנים. בואו להכיר את הסודות הכמוסים שלה, בהרצאה חדשה ומרתקת.

 

 

ת'סלוניקי, העיר השנייה בגודלה ביוון, שהיתה ביתה של הקהילה היהודית הגדולה בבלקן, היא עיר תוססת ומלאת חיים שמאז היווסדה היתה לצומת משמעותית על הדרך בין מזרח למערב.
המאה ה-20 הפתיעה אותה עם רצף של דרמות ששינו את פניה לחלוטין: כיבושה בידי כוחות יוון לאחר כמעט 500 שנות שלטון עות'מאני, שריפת ענק שכילתה חלק מרבעיה, משבר פליטים לאחר מלחמת יוון-טורקיה, התקוממות מעמד הפועלים, הפלישה הנאצית, השמדת הקהילה היהודית והרצח הפוליטי שטלטל את יוון בשנות ה-60. בתוך פחות מחצי מאה, העיר הפכה מבית לבני שלוש הדתות, לביתם של בני דת אחת בלבד.

מה בדיוק קרה שם, ולמה דווקא שם?
באמצעות קטעי ספרות, שירה, מוזיקה יוונית וקולנוע, אנסה להאיר פינות פחות מוכרות בהיסטוריה של יוון המודרנית ואפנה את הזרקור לפינות קסומות ומהפנטות, בעיר שהיום מסבירה לנו פנים ומקבלת את פנינו בזרועות פתוחות.

מה עוד תקבלו ממני בהרצאה?

  • אספר לכם סיפורים ואשמיע לכם שירים שנכתבו בעקבות מאורעות בעיר;
  • אראה לכם קטעים מסרטי קולנוע שצולמו בעיר וגם מסרט מפורסם שאי אפשר היה לצלם בה;
  • אתבל את ההרצאה בתמונות יפהפיות של מקומות שממש כדאי לבקר בהם;
  • אחבר את החלקים של הפאזל ואנסה לתת תמונה שלמה ככל האפשר של העיר הנהדרת הזאת.
  • אתן לכם כמה רעיונות לטיול הבא שלכם לסלוניקי
  • וכמובן אסביר למה יש כאלה שקוראים לה ת'סלוניקי ומה משמעות השם.

 

הצופים מפרגנים (וגם הצופות)

אגיע אליכם בשמחה לארגון או לחוגי בית.
להזמנת ההרצאה ניתן לפנות באחת מהדרכים הבאות:
אפשר גם לשמוע אותי בהרצאות הפתוחות לקהל הרחב

הרצאות נוספות

מיתוסים של אירוטיקה ופמיניזם – מי נהנה יותר?

עיזבו אתכם מניפוץ מיתוסים, בואו ננפץ כמה נורמות שהמיתוסים האירוטיים קיבעו בתודעה האנושית לאורך הדורות, בואו לשמוע סיפורים עסיסיים שתפקידם העיקרי היה להגדיר את יחסי הכוחות בין גברים לנשים, בהרצאה נהדרת ליום האישה (ולא רק), שגם גברים צריכים לשמוע.

הים אותו הים והבוזוקי אותו הבוזוקי – המוזיקה היוונית ואנחנו

מה יש בה, במוסיקה היוונית, שכל כך קוסם לנו, הישראלים, ואיך קרה שהיא הפכה למאגר השראה כה גדול עבור הזמר העברי? הסיפור מאחורי האהבה הזאת חוצה ימים ויבשות ונוגע בהיסטוריה האישית ובאהבות המוסיקליות של כל אחד ואחת מאיתנו.

מסע פנורמי: טיול מהסרטים ביוון

בואו ואקח אתכם למסע קולנועי, לאורכה ולרוחבה של יוון. אלפי סרטי קולנוע שצולמו ביוון, מספרים לנו עליה סיפורים מנקודות מבט שונות. באמצעותם, אנו מגלים מחדש ארץ מורכבת, יפהפיה, מפתיעה ונפלאה.

ת'סלוניקי – מטלטלה אנושית ליופי מהפנט

חדש! העיר, שסדרה של דרמות וטרגדיות בלתי נתפסות שינו את פניה לחלוטין בתוך פחות מחצי מאה, היא היום עיר תוססת ומסבירת פנים. בואו להכיר את הסודות הכמוסים שלה, בהרצאה חדשה ומרתקת.

מתסביך אדיפוס ועד אהבה אפלטונית: מהי אהבה?

הרצאה חדשה! הכל מתחיל מאהבת אם. אהבתה של דמטר לפרספונה ואהבתו של אדיפוס לאימו, הם רק שניים מהסיפורים שאספר, והכל במטרה לענות על השאלות הגדולות מכולן: מהי אהבה אפלטונית ואיך זה שכה הרבה מושגים הקשורים באהבה התגלגלו אלינו מהמיתולוגיה היוונית?

להיות גיבור/ת הסיפור שלך

הרצאה מיוחדת לארגונים שמעוניינים לקדם שיוויון מגדרי. מתאימה לכל יום בשנה ולא רק ליום האישה. מהנה ומעשירה לקהל נשי וגם לקהל מעורב.

יש טיולים והרצאות שמתמלאים עוד לפני שאני מספיקה להגיד "קלימרה".

שווה להירשם לניוזלטר שלי.