מסע פנורמי: יוון מבעד לעדשת הקולנוע

אלפי סרטי קולנוע שצולמו ביוון, קיבעו בדמיוננו סט של דימויים – אילו מהם עולים לך עכשיו בראש? עד כמה הם מייצגים ומה נמצא מעבר להם? אני מזמינה אותך לצאת איתי למסע קולנועי בזמן ובנופים של יוון, ולגלות מחדש ארץ שונה, מורכבת, מפתיעה ונפלאה.

 

 

"מה שמשמעותי הוא המסע… ומסעות מתרחשים תמיד דרך ההיסטוריה, כמו גם דרך הנוף". תיאו אנגלופולוס.

הנופים של יוון, אנשיה, תרבותה, המוזיקה היוונית – כל אלה מסקרנים יוצרים רבים שבחרו לצלם בה סרטי קולנוע.

אלא שהמבט החיצוני על יוון הוא לרוב המבט הרומנטי של האירופאים, אותו אימצו גם האמריקאים: היא ערש התרבות, לא נותר בה זכר לתרבות המפוארת של התקופה הקלאסית, מצד אחד חבל, מצד שני יש בה שמש, חופים ואוזו – אז בואו נחגוג!

לעומת זאת, המבט של במאים יווניים, ובראשם תיאו אנגלופולוס, הוא מבט עמוק אל תוך נופי הנפש, ואלה אפופים בערפל תמידי, ומהווים רקע משמעותי למסע שלעולם אינו מגיע אל יעדו.

בין שני המבטים האלה – החיצוני והפנימי – נתבונן במספר סרטי קולנוע וננסה להבין מהו הסיפור שהם מספרים לנו. האם יוון מהווה בהם רקע בלבד או האם חבויה בהם כמיהה לחיים אחרים, חופשיים ומאושרים?

מה עוד תקבלו ממני בהרצאה

  • באמצעות קטעים מתוך סרטים שהופקו ביוון בין השנים 1957-2014, אוליך אתכם בין נופים שונים ומגוונים של יוון והאיים, ואספר לכם על פרקים בהיסטוריה של יוון שמהדהדים בסרטים ובנופים אלה.
  • נבקר באתרים לאורכה ולרוחבה של המדינה: המנזרים התלויים במטאורה, הידרה, פיראוס, כרתים, מיקונוס, יואנינה, קית'ירה, הפלופונז, ונגיע עד אגם קרקיני בצפון יוון.
  • נראה נופים יפהפיים ומרהיבים, חלקם מוכרים ורובם פחות, ונקבל השראה לתכנון החופשה הבאה ביוון.
  • נבין קצת יותר לעומק את המורכבות של תרבות יוון ואת הסיבות שבגללן אנחנו כל כך אוהבים אותה.
  • לאחר ההרצאה אשלח, למי שיבקש ממני, מדריך השראה לטיול ביוון, בעקבות הסרטים שאהבנו.

 

 

הצופים מפרגנים (וגם הצופות)

אגיע אליכם בשמחה לארגון או לחוגי בית.
להזמנת ההרצאה ניתן לפנות באחת מהדרכים הבאות:
אפשר גם לשמוע אותי בהרצאות הפתוחות לקהל הרחב
ההרצאה הקרובה: 07/08/21 בשעה 20:00

הרצאות נוספות

ההרצאה הקרובה: 05/08/21 | 20:00

פסטיבל יוון בארטורה – 5-14 באוגוסט

הכנו לכם יופי של תוכנית: מפגשי קולינריה ואלכוהול יווני, טעימות שמן זית, מוסיקה יוונית, טברנה עליזה עם להקה, הרצאות מרתקות, סדנאות תיאטרון, מוסיקה ואמנות ועוד שפע פעילויות ברוח יוון. אם לא נבוא אנחנו ליוון, תבוא יוון אלינו!

ההרצאה הקרובה: 15/07/21 | 20:00

הים אותו הים והבוזוקי אותו הבוזוקי – המוזיקה היוונית ואנחנו

מה יש בה, במוסיקה היוונית, שכל כך קוסם לנו, הישראלים, ואיך קרה שהיא הפכה למאגר השראה כה גדול עבור הזמר העברי? הסיפור מאחורי האהבה הזאת חוצה ימים ויבשות ונוגע בהיסטוריה האישית ובאהבות המוסיקליות של כל אחד ואחת מאיתנו.

ההרצאה הקרובה: 07/08/21 | 20:00

מסע פנורמי: יוון מבעד לעדשת הקולנוע

אלפי סרטי קולנוע שצולמו ביוון, קיבעו בדמיוננו סט של דימויים – אילו מהם עולים לך עכשיו בראש? עד כמה הם מייצגים ומה נמצא מעבר להם? אני מזמינה אותך לצאת איתי למסע קולנועי בזמן ובנופים של יוון, ולגלות מחדש ארץ שונה, מורכבת, מפתיעה ונפלאה.

ת'סלוניקי – מטלטלה אנושית ליופי מהפנט

חדש! העיר, שסדרה של דרמות וטרגדיות בלתי נתפסות שינו את פניה לחלוטין בתוך פחות מחצי מאה, היא היום עיר תוססת ומסבירת פנים. בואו להכיר את הסודות הכמוסים שלה, בהרצאה חדשה ומרתקת מבית זום-טראוול.

מתסביך אדיפוס ועד אהבה אפלטונית: מהי אהבה?

הרצאה חדשה! הכל מתחיל מאהבת אם. אהבתה של דמטר לפרספונה ואהבתו של אדיפוס לאימו, הם רק שניים מהסיפורים שאספר, והכל במטרה לענות על השאלות הגדולות מכולן: מהי אהבה אפלטונית ואיך זה שכה הרבה מושגים הקשורים באהבה התגלגלו אלינו מהמיתולוגיה היוונית?

תולדות הארוטיקה – או – ארוטיקה היא עניין של פוליטיקה

מי נהנה יותר, גברים או נשים? אם לזאוס מותר הכל, האם גם לאפרודיטה מותר? מהו הרקע להתפתחות תפיסות כמו האשמת הקורבן, הענשת הקורבן, השתקת נשים והחפצתן, ואיך זה שמה שקורה באולימפוס ממש לא נשאר באולימפוס ומשפיע עד היום על תרבות המערב?